top of page

BNM Webfest 2023 Nominations

​BEST TRAILER

  • Two Chairs

​Best Animated Trailer

  • The Great Tit is a Bird

 Best Pilot Screenplay

  •  TV Pilot: It Takes a Village

 

 Short Film Screenplay

  • The Baobab Tree

WINNER-BNMWebfest-BaltimoreNextMediaWebfest2023 (2).png

Click Here - Grab Your Laurel!

BEST MUSIC VIDEO

  • Every Breath I Take is a Revolution

BEST ANIMATED VIDEO

  • I Wanna Be a Super Hero 

BEST MUSIC IN A MUSIC VIDEO

  • DIVA Orchestra - Time in a Bottle (Extended Version)

BEST TIK TOK  Video

  • I Have Friends

Maryland's Best Music Video

  • 2 FYE (Music Video)

WINNER-BNMWebfest-BaltimoreNextMediaWebfest2023 (1).png

Click Here - Grab Your Laurel!

Web Series

BEST SCI-FI, FANTASY, HORROR, MYSTERY, ACTION, & THRILLER WEB SERIES NOMINATIONS

Best  Fantasy / Sci-Fi 

BEST HORROR SERIES

  • Demon Doctor

Best Director for a Fantasy Series

  • Vadim Valiullin - Superposition

Best Director for Horror Series

  • Joshua R. Pangborn - Demon Doctor

Best Director of a Sci Fi Series

  • ​Herman Wang - Illuminagents 

Best Writing for a Fantasy / Scifi

  • Sergey Efremov, Dmitry Skachkov, Maxim Borisov - Superposition

BEST WRITING IN A HORROR SERIES

  • Ibrahim Albishari - Story of Godia

BEST ACTION SERIES

  • The Hunted: NYCSS

BEST MYSTERY SERIES

  • Story of Godia

BEST THRILLER SERIES

  • #Vanlife (Emotional)

Best Director of a Mystery Series

  • Mouayed Zabtia - Story of Godia

Best Directors of a Thriller Series 

  • Jasper Marlow, Chris Squadrito -  #VanLife (Emotional)

Best Director of an Action

  • Crystal Arnette - The Hunted: NYCSS

BEST WRITING IN A THRILLER:

  • Jasper Marlow, Chris Squadrito -  #VanLife (Emotional)

BEST WRITING IN A MYSTERY:

  • Frederic Zeimet - W. Chapter II 

BEST WRITING IN AN ACTION:

  • Peter McPhee, Rodrigo Vásquez -  All-Bastards 

 Best Ensemble Cast in an Experimental 

  • Candy Town Follies of 2022

Best Ensemble Cast in an Action

  • The Hunted: NYCSS

Best Cast in a Sci-Fi / Fantasy

  • Superposition

Best Cast in a Horror/ Mystery

  • Story of Godia

Best Actors in an Action 

  • Rodrigo Vásquez - All-Bastards

  • León Murillo - All-Bastards

Best Actor in Sci-fi / Fantasy

  • Daryl Marks - Illuminagents

Best Actor in a Thriller/ Horror / Mystery

  • Leinad Walker -  #VanLife (Emotional)

Best Actress in a Sci-Fi / Fantasy 

  • Eva Gurari - EvAlive

Best Actress in a Thriller / Horror / Action

  • Annabelle Stephenson -  #VanLife (Emotional)

Best Actress in a Mystery

  • Catherine Elsen - W. Chapter II

It's All About Drama, Comedy and Dramedy!!

Best Dramedy Series

  • The High Life

Best Director of a Dramedy Series

  • Kerry Drumm - Incoming: The Wives

Best Writing in a Dramedy Series

  • Stephanie Sanditz - The High Life 

Best Comedy Series - Foreign Language

  • A Perfect Bride 2

Best Anthology Series

  • No One Around

Comedy Director - Foreign Language 

  • Darkhan Sarkenov - A Perfect Bride 2

Best Comedy Writing -  Foreign Language

  • Akbolat Otebay, Aidos Bolatbekuly, Ramazan Failov, Buhar Marat, Abdusaid Shaihislamov, Serjan Serikbayev - A Perfect Bride 2  

Best Comedy Web Series - English Language

  • Less Than Kosher

Best Musical 

  • Less Than Kosher

Best Dark Comedy

  • Hot Angry Mom

Best Mockumentary

  • Block Watch

Best Director of a Comedy - English Language

  • Daniel AM Rosenberg - Less Than Kosher

Best Writing in a Comedy Web Series - English Language

  •  Shaina Silver-Baird, Michael Goldlist - Less Than Kosher

Best Drama Series - English Language

  • Chateau Laurier - Season 2

Best Drama Series Director - English Language

  • James Stewart - Chateau Laurier - Season 2 

Best Writing in a Drama - English Language

  • Kent Staines, Emily Weedon - Chateau Laurier - Season 2 

Best Drama Series - Foreign Language

  • Wipe Me Away - Season 2

Best Drama Series Director - Foreign Language

  • Eric Piccoli - Wipe Me Away - Season 2

Best Writing in a Drama Series - Foreign Language

  • Simon Boulerice -  Geomapping Love (Series)

Best Teen Drama

  • Insignificant

Best Ensemble Cast in a Comedy 

  • Less Than Kosher

Best Ensemble Cast in a Dramedy

  • The High Life

Best Duo or Trio in a Comedy or Dramedy

  • Romp The Series

Best Actress in a Dramedy

  • Veronica Maccari - IMPOSTER The Series

Best Actress in a Comedy

  • Mel House - Hot Angry Mom

Best Actor in a Comedy

  • Daniel Fernandes - Womb Envy

Best Actor in a Dramedy 

  • Kapil Talwalkar - IMPOSTER The Series

Best Ensemble Cast in a Drama

  • Chateau Laurier - Season 2

Best Actress in a Drama 

  • Sarah-Maxine Racicot - Wipe Me Away

Best Actor in a Drama

  • Simon Boulerice - Geomapping Love (series)

It's All About Documentary, Reality, Talk Shows, and Experimental Shows!

Best Documentary

  • Joey Skaggs: Metamorphosis, Cockroach Miracle Cure

Best Reality Series

  • Drag Heals

Best Talk Show

  • Auto Aficionado

Best Experimental Series 

  • TRALALA BANG BANG

Best Instructional Series 

  • Cooking with Natasha: There is No "T" in Borsch

Best Competition Series​

  • Cardboard Titanics: Smart People Being Stupid

Best Concept:

  • Cardboard Titanics: Smart People Being Stupid

Best Documentary / Reality / Talk Series - Directors

  • Charlie David, Spencer Glassman -  Drag Heals

Best Experimental Series Director

  • Julien Lahmi - TRALALA BANG BANG

Best Documentary / Reality / Talk Series - Writers

  • Joey Skaggs - Joey Skaggs: Metamorphosis, Cockroach Miracle Cure

Best Host 

  • Kristen MacCulloch-  Auto Aficionado

Best Host (Narrator) 

  • Joey Skaggs - Joey Skaggs: Metamorphosis, Cockroach Miracle Cure

Best Mockumentary Host:

  • Gary Jones - Mockumentary Host - Forgotten Masters

Best Guest Stars:

  • Cast of Drag Heals

Honorabale Mention to:​

  • Richard Sher, Oprah Winfrey - People Are Talking - Joey Skaggs: Celebrity Sperm Bank

It's All About The ANIMATION!!

Best Animated Series

  • Bento Banana 1-4

 

Best Animation Film - English Language

  • The Farmer and the Lightning Storm

Best Animated Film - Foreign Language

  • MUSHKILE

Best Animated Trailer

  • The Great Tit is a Bird (trailer)

 

Best Animated Music Video

  • I Wanna Be A Super Hero

Best VR Project

  • Reimagined Volume II: Mahal   

Best Animated Pilot

  • Bogan Moths - Ep1 (pilot)

Best Animated Series or Pilot - Director

  • Ari Grabb - Bento Banana 1-4

Best Animated Short Film, VR or Music Video Director

  • Michaela Ternasky-Holland - Reimagined Volume II: Mahal 

Best Writer of an Animated Short Film

  • Danielle Browne - The Farmer and the Lightning Storm

Best Writer of an Animated Series

  • Ari Grabb - Bento Banana 1-4

BEST ART IN AN ANIMATION - Short Film

  • The Farmer and the Lightning Storm

Honorable Mention for Best Art in an Animated Short Film

  • MUSHKILE

BEST ART IN AN ANIMATION - Series or Pilot

  • Bogan Moths - Ep1 (pilot)

Best Voice Actor/ Actress in Animation 

  • Lizz Hickey - Weird Helga: Grime and Glamour

Best Narrator in an Animation

  • Joy Vandervort-Cobb - The Farmer and the Lightning Storm

Best Ensemble Cast in an Animated Series

  • The Land of Boggs: Friends 4 Evr

Best Ensemble Cast in an Animated Short Film 

  • Reimagined Volume II: Mahal  (VR/ Animation)

Let's Take These PILOTS and FLY!!!

Best Pilot Web Series 

  • 3 Blind Mice

Best Animated Pilot (Mentioned above)

  • Bogan Moths - Ep1 (pilot)

Best Director of a Pilot Series 

  • Letia Solomon - 3 Blind Mice

Best Writer of a Pilot Series 

  •  Imani Robinson - 3 Blind Mice

Best Cast in a Pilot Episode

  • 3 Blind Mice 

Best Chemistry in a Pilot

  • Spook Siblings  - Jacinta Moses, Suz Mawer, and Wayne Tunks

Best Actress in a Pilot

  • Imani Robinson - 3 Blind Mice

Best Actor in a Pilot

  • Patrick McClory - “RUNAI”

Short Films and Feature Films

Short Films

Best Comedy Short Films & Features

  • Wicked Image

Best Comedy Short Films & Features Director

  • Francis Abbey - THE MAHUSAYS - SECRET FAMILY  

Best Comedy Writing in Short Film 

  • Caitlin Scherer - Wicked Image Short Film

Best Sci-fi/ Fantasy Short Film

  • Erik

Best Horror Short Film

  • Scratched  

Best Sci-fi/ Fantasy Short Film Director 

  • David Kodheli - Erik

Best Horror Short Film Directors 

  • Stuart Kiczek, Joshua R. Pangborn - Scratched  

Best Writing in a Sci-fi/ Fantasy Short Film

  • David Kodheli - Erik

Best Writing in a Horror Short Film

  • Joshua R. Pangborn - Scratched   

Best Dramatic Feature Film

  • Loren & Rose

Best Dramatic Short Film

Best Mystery Short Film 

  • Two Chairs  

Best Thriller Short Film

  • Night Voices  

Best Dramatic  Features Director

  • Russell Brown - Loren & Rose

Best Dramatic Short Director

  • Maceo Tendaji - PARALYSIS  

Best Mystery/ Thriller Short Film Director

  • Bradley Hawkins - Night Voices 

Best Writing in a Dramatic  Feature 

  • Russell Brown - Loren & Rose

Best Writing in a Dramatic Short Film

  • Maceo Tendaji,  Akilah Divine, Black Chakra, Analysis The Poet, Ephraim Nehemiah - PARALYSIS

 

Best Writing in a Mystery / Thriller  

  • Bradley Hawkins, Peter Fenton - Night Voices 

Best Urban Feature Film

  • Slightly New

Best Urban Short Film

  • Paper Line: The Supercut  

Best Urban Feature Film Director(s)

  • Nigel O Gabbidon, Devin S Jones - Slightly New

Best Urban Short Film Director

  • Ryan Watson - Paper Line: The Supercut

Best Urban Writer(s) of a Feature Film

  • Nigel O Gabbidon, Devin S Jones - Slightly New

Best Urban Writer of a Short Film

  • Marlon Wallace - Peer

Best Ensemble Cast in a Short Film 

  • THE MAHUSAYS - SECRET FAMILY  

Best Ensemble Cast in a Feature Film

  • Slightly New

Best Actress in a Short Film 

  • MaryLynn Suchan - My Dearest Elizabeth

Best Actress in a Feature Film

  • Jacqueline Bisset - Loren & Rose

Best Actor in a Feature Film

  • Kelly Blatz - Loren & Rose

Best Actor in a Short Film

David Ogrodowski - “TWO CHAIRS”

Best Teen Actor in a Short Film

  • Jack Packer - Night Voices

Audio fiction / podcasts / actual plays

Actual Plays

Best Actual Play - Audio

  • Dark Dice

Best Actual Play - Video

  • The Unsung Tales

Best Director of an  Actual Play

  • Travis Vengroff - Dark Dice

Honorable Mention

  • Jeff Stormer - Party of One Podcast

BEST Writer of an ACTUAL PLAY  

  • Travis Vengroff, K.A. Statz - Dark Dice

Best GM in an Actual Play

  • Jeff Stormer - Party of One (Actual Play)

Best DM in an Actual Play 

  •  Travis Vengroff, K.A. Statz - Dark Dice

Best Cast in a Actual Play  

  • The All Night Society

Best Chemistry of a Cast in an Actual Play

  • The Valkyrie Cycle  

Best Performances in an Actual Play:

  • Jeff Goldblum - Dark Dice

  • Peter Joseph Lewis - Dark Dice

  • Cai K - The Unsung Tales (video)

  • Ross Bryant - Ain’t Slayed Nobody

Best Score in an Actual Play

  • Dark Dice

Best Sound Design in an Actual Play

  • Dark Dice

Audio Fiction / Podcasts

Comedy Audio Fiction Podcasts

  • Womb Envy Podcast

Best Comedy Audio Fiction Director

  • Tal Minear - Someone Dies in this Elevator

Best Comedy Audio Fiction Writers

  • Champagna, Mark Keller -  Womb Envy

Best Dramatic / Slice of Life Audio Fiction Podcasts 

  • The Rapscallion Agency Podcast

Best Dramatic / Slice of Life Audio Fiction Podcast Director

  • Christof Laputka - The Rapscallion Agency Podcast

Best Writer of a Dramatic / Slice of Life Audio Fiction

  • Jacq Ellem - Tales from Three Corners - Compilation 2023

Best  Fantasy Audio Fiction 

  • Dice Tower Theatre 

Best Fantasy for Children in an Audio Fiction

  • The Boar Knight

Best Action in an Audio Fiction

  • Fire Pockets

Best Fantasy Audio Fiction Director

  • Mike Atchley - Dice Tower Theatre

Best Fantasy Audio Fiction Writers

  • Michael Ryan Hahn - Fire Pockets 

Best Science Fiction Audio Fiction Podcast

  • The Madness of Chartrulean 

Best Sci Fi Audio Fiction Director 

  • Jonathan Pezza - Curious Matter Anthology 

Best Sci Fi Audio Fiction Writer

  • H M Radcliff - The Madness of Chartrulean 

Best Anthology Audio Fiction

  • Curious Matter Anthology 

Best Mystery Audio Fiction Podcast

  • End of the Cornfield  

Best Mystery Audio Fiction Director​ 

  • Trevor Algatt - End of the Cornfield

 

Best Mystery Audio Fiction Writer

  • K.A. Statz - Don’t Mind: Cruxmont

Best Horror / Thriller Podcasts

  • We’re Alive: Descendants

Best Horror/Thriller Audio Fiction Directors

  • Jonathan Winstead - Savage Waking: Obliteration  

Best Horror/Thriller Audio Fiction Writers

  • Kc Wayland - We’re Alive: Descendants

Best Reality Podcasts

  • Heroes of Gaming Podcast (Audio)

  • 8atthetable Podcast (Video)

 

Best Reality Podcast Directors

  • Alain Emmauel Sajous - 8atthetable Podcast

Best Reality Podcast Writer

  • Kristin Seering - Holidays After Dark

Best Host of a Reality Podcast

  • Vincent Vladimir Shade - Heroes of Gaming Podcast (Audio)

  • Rico Hundo, Erin Campbell - 8atthetable Web Series (Video)

Best Guest Star

  • Master Daniel Pesina (Mortal Combat) - Heroes of Gaming

Best Reality Subject

  • Laryssa Menkova - My Ukrainian Heritage : Laryssa's Story

Best Narration in an Audio Fiction Podcast

  • Ben Galpin - Re: Dracula

  • El Potter - Tobias and Syd

Best Sound Design in an Audion Fiction Podcast

  • Dice Tower Theatre

  • Re: Dracula

Honorable Mention to:

  • The Apocrypha Chronicles Podcast - Season 2

Best Actresses in an Audio Fiction Podcast

  • Danyelle Ellett - Chaika Podcast (Best Bud on a Spaceship!)

  • Claire Dodin - The Rapscallion Agency Podcast (Girl Power- Super Hero!)

  • Hannah McCrary - Table Read Podcast (Young Adult Friend!)

Best Actors in an Audio Fiction Podcast

  • David Ross - Fire Pockets (When the apocalypse happens - he'll be your friend!)

  • Graham Rowat - Savage Waking: Obliteration (The Man who fights Vampires with you!)

  • Max Vitkus - Better Men Elsewhere (There might be Better Men Elsewhere, but he's the Best right Here!)

Best Cast Ensemble in An Audio Fiction Podcast

  • A Very Muckey Christmas Parade  (Best Dramatic Cast)

  • Forgive me! (Best Comedic Cast)

  •  The White Vault: Avrum (Best Horror / Thriller Cast)

Best LGBTQ Content 

  • Geomapping Love (series) - Best Foreign Language Series

  • Gay Mean Girls - Season 2 - Best English Language Series

  • Peer Short Film

  • Chikn Nuggit: Fruit Flavors Animation

  • Starship Q Star Podcast

bottom of page